Bolesti disajnih puteva
Sokobanja vazdušna banja

sokobanja

Bolesti disajnih pueteva  – Sokobanja je prvenstveno vazdušna banja, koja postiže izvanredne rezultate u lečenju bolesti disajnih organa, kako kod dece tako i kod odraslih. Pneumonija i stanja posle pneumonije, bronhijalna astma, akutni i hronični bronhitis, bronhiektazije, akutna i hronična respiratorna insuficijencija, emfizem,  sinuzitis i druga inflamatorna oboljenja disajnih puteva.

Vazduh s visokom koncentracijom kiseonika, ozona i negativnih jona blagotvorno deluje na pluća.  Boravak u Sokobanji, preporučuje kako astmatičarima tako i svima onima koji žele da pročiste organizam od zagađenog gradskog vazduha. Vazduh koji ispunjava Sokobanju definiše ruža vetrova i harmonija prirode i reljefa. Bogat je kiseonikom i ozonom što je odlično za život i smeštaj. Sokobanja nema jakih vetrova dok šuma ima u izobilju. Vazdušni pritisak je povoljan za boravak jer je bez naglih promena što je bitno za karidiovaskularna i pluća oboljenja. 

Sa Ozrena, danju struji čista i sveža vazdušna struja koju leti rashlađuje rosa, te se skoro nikada ne oseća vrućina. Zahvaljujući brojnim lekovitim izvorima koji su bogati radioaktivnim gasovima, svaki gost je za vreme boravka u Banji, izložen blagoj prirodnoj inhalaciji. Ona dobija ružu vetrova sa planina Ozren i Rtanj, o čemu svedoči i pravac rasta visokog drveća. Mesto gde on bukvalno opije čoveka je park Vlasina na Ozrenu.

Prisustvo pozitivnih i negativnih jona u etru, odnosno povoljna jonizacija, osvežava i okrepljuje čovekov organizam. U okolini u prečniku od 30 km nema fabričkih dimnjaka, pa samim tim ova banja nema ni zagađene vode ni zemljište. To dokazuje i ptica vodomar koja je vrlo osetljiva na zagađenu okolinu. Ovu pticu možete videti na izletištu Lepterija gde je na putu za Sokograd izvor pijaće vode koji se po njoj zove.Nad kotlinom postoji stalno kruženje svežeg planinskog šumskog vetra. Vazduh, Soko Banja koristi i za lečenje ozbiljnijih plućnih bolesti. Noću, hladan vetar koji se spušta sa Rtnja i Ozrena ka Moravici donosi prijatnu svežinu letnjim noćima. Meštani ga zovu noćnik. Zimi često duva jugo, koji brzo povišava temperaturu, topi sneg i isušuje zemljište.
Vrednost vazdušnog pritiska u kotlini je veoma važan za sve bolesnike koji dolaze na lečenje ili odmor u Sokobanju, jer je dokazano da mala promena može značajno da utiče na brojne bolesti. Tako je ona prirodno lečilište.

Sokobanja je jedna od vazdušnih banja sa najvećom koncentracijom negativnih jona (anjona).

vila-bisa

KAKO ANJONI DELUJU U ORGANIZMU i na bolesti disajnih puteva

Kada udahnemo, sa vazduhom anjoni dolaze u pluca.U bronhijama (disajnim cevima) stimulišu treplje, koje se normalno nalaze na sluzokož bronhija Taj “tepih” od treplji, zadužen je za čišćje pluća od svih stranih čestica nečistoće. Time anjoni jako doprinose funkciji i zdravih, a pogotovu oštećenih, obolelih pluća.
Kada iz pluća anjoni prodru u krv vezuju se sa hemoglobinom i kiseonikom i deluju na jedan enzim (citohrom oksidaza) koji učestvuje u procesima nastanka energije u celijama, tako da dolazi do opšteg poboljšanja funkcija svih organa, posebno mozga, (psihe), nerava, kardiovaskularnog sistema i imunog sistema (odbrambenog sistema).
Zanimljivo je da u eksperimentalnim uslovima, kada se nadjemo u jako visokoj koncentraciji anjona, javlja se stimulacija mozga i povećan stepen budnosti.

Znači, anjoni omogućavaju povećani dotok energije u naše organe i bolji rad svih naših organa i tela u celini.

Oporavak posle teških bolesti pluća KOVID-19
Respiratorna rehablitacija u Sokobanji

Kako je Sokobanja najčuvenija upravo kao mesto na kome se sa uspehom leče bolesti disajnih organa ne čudi je respiratorna rehabilitacija jedna od najzastupljenijih terapija koje se primenjuju.

U sastav ove terapije ulaze tretmani kao što su:

  • drenaža bronhija
  • vežbe disanja,
  • inhalacije i korektivne vežbe.

Iako je primarni cilj izlečenje postojeće bolesti u slučajevima gde to nije moguće radi se na tome da bolesnik nauči kako da se što bolje nosi sa problemom koji ima i kako da unapredi kvalitet života. Ovo se postiže vežbama pomoću kojih on uči da diše na pravilniji način i koristi maksimalno mogućnosti svojih organa za disanje kao i da stimuliše kardiovaskularni sistem da bolje funkcioniše.

Respiratorna rehabilitacija podrazumeva najpre čišćenje disajnih puteva od štetnih materija uz pomoć inhalacija, aerosoli i drenaža. Nakon ovog početnog tretmana slede drugi koji zavise od vrste i karakteristika bolesti a koje pacijenta pripremaju za kineziterapijski program vežbi koji je višenamenski.

Sveobuhvatno respiratorna rehabilitacija uz sve medicinske procedure koje podrazumeva, deluje tako što pomaže u uspostavljanju ritma disanja tako da ono postane ekonomičnije i dublje bez napora i povećanja brzine disanja, kao i na ispravno držanje tela i poboljšanja opšte kondicije.

sokobanja

Bolnice za plućne bolesti u Sokobanji

SPECIJALNA BOLNICA SOKOBANJA

Specijalna bolnica za nespecifične plućnje bolesti “Sokobanja” je naučno-nastavna baza pri Medicinskom fakultetu u Nišu koja već dugi niz decenija beleži značajne rezultate u lečenju plućnih bolesti, psihoneuroze I reumatskih oboljenja korišćenjem metoda prirodnog lečenja uz kombinaciju stručnog osoblja I savremene medicinske opreme.

Pored ambulatnog lečenja bolnica za stacioniranje pacijenata  raspolaže sa 560 postelja u 5 objekta visoko stručno specijalizovanih za lečenje odraslih I dece. Specijalana bolnica “Sokobanja” prvenstveno se bavi lečenjem I ublažavanjem tegoba respiratornog sistema: hronične bolesti pluća, astma ,alergijska I inflamatorna oboljenja gornjih disajniha puteva,pneumonije I ostale infekcije pluća, bronchitis, akutna stanja respiratorne medicine, oboljenja plućne maramice, sarkoidoza, plućne fibroze , sindrom “sleep apnea”, hipoventlacioni sindromi, ali a I akutna I hronična kardiološka oboljenja, kao I lokomotorna,  koštano –zglobna I postraumatska stanja.

Poslednnjih godina osamrenjavanjem medicinske opreme bolnica postiže I značajne rezultate u pogledu dijagnostike I terapije:

  1. Plućna dijagnostika i terapija-kompletna  biohemijsko-hematološka. mikrobiološka labaoratorijska ispitivanja, kožna ispitivanja na inhalacione alergene, pulsna oksimetrija, spirometrija, telesna pletizmografija, ergospirometrija, ultrazvučni pregledi pluća, srca i gornjeg abdomena, bronhoskopija, pleuralne punkcije, drenaža, iglena biopsija pleure i perifernih lečenja pluća.

  2. Kardiološka dijagnostika: EKG, test opterećenja, holter EKG, holter arterijskog pritiska, EHO srca itd.
  3. Terapija kod koštano-zglobnih oboljenja i bolesti psihoneuroze, postraumatska stanja i neuromišićnih oboljenja kod dece I odraslih

Korišćenje prirodnih faktora u lečenju bolesti disajnih puteva

Inhalacije– Lečenje inhalacijom u Sokobanji zasniva se na udisanju gasova, pare ili rasprsenih cestica radioaktivne vode u vazduhu. To se primenjuje iz dva razloga:
jer lekovite materije direktono dolaze i lepe se na zidove sluzokoze disajnih puteva – bronhija i alveola, a I brže dolaze do pluća nego kroz organe za verenje kada se pije voda ili kroz pore na kozi prilikom kupanja. Ovim putem jod dolazi do štitne žlezde, brom do nerava, sulfide do zglobova a radon do nadbubrežne I drugih žlezda, minerali potiskuju štetne materije iz organizma I one se odstranjuju u obliku sekreta, iskašljavanjem

Specijalna bolnica za očne i plućne bolesti OZREN

Bolnica je počela sa radom davne 1935.godine, a od 1941. postaje Državno lečilište za plućne oblike tuberkuloze.  Od svog osnivanja pa do danas bolnica se usavršavala I kadrovski I opremom I aparatima , tako da  su otvorena nova odeljenja I službi za  dijagnostiku  i lečenje kako tuberkuloze tako i ostalih plućnih bolesti.

U oviru bolnice danas postoje služba za tuberkolozu, služba za nespecifične plućne bolesti, odeljenje za očne bolesti, interno odeljenje, I služba za laboratorijsku dijagnostiku.

Bolnica danas raspolaže sa 280 postelja , a godišnje primi preko 2500 pacijenata, pa se može pohvaliti sa osam decenija uspešnog  rada.

Zbog toga mnogi ovu bolnicu nazivaju spasonosnom, a razlog su hiljade I hiljade pacijenata čak I sa veoma teškim oblicima plućnih bolesti koji su upravo ovde uz pomoć medicinskog osoblja I prirode uspeli da poboljšaju svoje zdravstveno stanje.

Pored stručnih kadrova i priroda je ta koja potpomaže u lečenju bolesnika. Bolnica je smeštena na 650m nadmorske visine, ušuškana je uz planinu Ozren I ima idealnu klimu koja povoljno deluje na respiratorni sistem. Naime ruža vetrova, nezagađeni vazduh, najidealnija koncentracija pozitivnih I negativnih jona , četinari planinu Ozren svrstavaju u jedinstveno mesto na svetu gde možete da oplemenite svoj a pluća, pa se neretko u parku ispred bolnice sreću porodice sa decom, mladi i stari.

Gas radon koji se javlja kao prateća pojava termomineralnih voda u različitoj koncentraciji, predstavlja jednu od značajnijih vrednosti u razvoju zdravstvenog turizma. Najviše ga ima u atmosferi centralnog gradskog parka i oko termalnih izvora, gde je izgrađen veliki inhalatorijum.

Ljudi sa svih strana dolaze na lečenje uglavnom respiratornih oboljenja u kojima radon dosta pomaže

Scroll to Top